Suverénní Björgenová vyhrála závody na 30 km v Oslo

OSLO – Suverénní vítězkou prestižních závodů žen na 30 km klasickou technikou s hromadným startem v rámci Světového poháru v běhu na lyžích v norském Holmenkollene se stala domácí reprezentantka Björgenová.

S více než 50-sekundovým odstupem za ní doběhla do cíle obhájkyně velkého křišťálového glóbu z předchozích tří sezón Polka Kowalczyková, která ve strhujícím finiši odsunula na bronzovou pozici další norka Therese Johaugová.Slovensko v závodech nemělo zastoupení.

Björgenová vyhrála šedesáté šesté závody, jejichž výsledky se započítávají do celkové klasifikace Světového poháru. Statistiky Mezinárodní lyžařské federace (FIS) jí však přiznávají “pouze” 54 prvenství, protože nezapočítávají výsledky z jednotlivých etap vícedílných tour. Brzy 32-letá Norka (nar. 21. března 1980) je však i tak neohroženou vůdkyně historických žebříčků v počtu triumfů mezi běžci na lyžích. Díky vítězství se výrazně přiblížila k zisku hlavní sezónní trofeje, odstup od jejího nejvážnější konkurentky Kowalczyková opět narostl.Po sezónách 2004/05 a 2005/06 by to byla už její třetí velká křišťálová koule v kariéře.

Už po pěti kilometrech se trio medailistiek vzdálilo zbytku startovního pole a jejich náskok neustále narůstal. V polovině trati nestačila zničujícímu ukázat tempu ani loňská mistryně světa v této disciplíně (běželo se však volnou technikou) Therese Johaugová, o dva kilometry dál odpadla už i Kowalczyková. Björgenová stále šlapala naplno, Johaugová čtyři kilometry před cílem doběhla Polku. Björgenová přišla do cíle užíváte ovace plných tribun holmenkollenského areálu, za ní se však odehrával dramatický souboj o zbývající dvě pozice na pódiu pro podívejte se zde medailistka.Nakonec z něj vyšla vítězně Koľalczyková, která Johaugová zdolala o 1,4 s.

V šestici nejlepších byly čtyři norské lyžařky. Jejich hegemonii kromě Kowalczyková narušila i Japonka Masako Išidová.
Výsledky – 30 km klasickou technikou s hromadným startem:
1. Björgenová (Nór.) 1: 26: 09,8 h, 2. Kowalczyková (Poľ.) +51,9 s, 3. Therese Johaugová (Nor.) +53,3, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór. ) +2: 59,4 min, 5. Masako Išidová (Jap.) +3: 11,8, 6. Marthe Kristoffersenová (Nor.) +4: 00,6